Ha tusványosozol, már biztosan elhaladtál félúton a nagyszínpadtól a Csűr fele a Márton Áron kiállítás mellett. Az viszont már nem biztos, hogy meg is álltál, hogy a bannereken lévő információkat elolvasd. Pedig megérte volna egy kissé elidőznöd két előadás, koncert vagy buli között. Hogy miért?
Márton Áron kultusza egyre növekszik az erdélyiek és az erdélyi fiatalság körében is. A püspök élete olyan értékeket hordoz, amely útmutatás lehet sok olyan helyzetben, amikor csak értetlenül állunk egy-egy történés előtt. Márton Áron egy olyan korban állt helyt, amikor az erkölcs, az emberi jogok és értékek nem szerepeltek a politikum döntéshozatalának alapmotívumai között. A Bethlen Gábor sátor pénteki A közösség szolgálatában, Márton Áron emlékév 2016 című előadásának célja hogy megfelelően promoválja a püspök életművét. Az emlékév másodlagos céljai között szerepel az is, hogy a kommunista diktatúra igazi arcát megismerjük Márton Áron életének tükrében. A beszélgetésen részt vett Lázár Csilla, a csíkszentdomokosi Márton Áron múzeum igazgatója. Nagy Mihály Zoltán, történész és Soós Viktor Attila, a Magyar Emlékezet Bizottságának tagja. Moderált Gaál Gergely, a Márton Áron Emlékév 2016 Programbizottságának elnöke.
A püspök a kommunista diktatúra idején töltött be egyházi vezetői szerepet. A hatalom megpróbálta ellehetetleníteni munkáját, évekre börtönbe zárták, a körülötte levő embereket megpróbálták behálózni, felismerve a püspök erejét, megpróbáltak minden módon keresztbe tenni neki. Márton Áron szekuritátés dossziéja 236 kötetből áll, ami 77 ezer oldal lehallgatási anyagot jelent. Ez az anyagmennyiség el sem férne a sátorban, ahol a beszélgetés folyt. Nagy Mihály Zoltán szerint nagyon keveset tudunk a püspök életéről és munkásságáról. Szükség lenne egy olyan intézetre, kutatási programra, amely magára vállalja a feladatot, hogy ezt az óriási adatmennyiséget feldolgozza.
Taglalhatnánk az előadáson elhangzott izgalmas részleteket Márton Áron püspök életéről és tanításának jelentőségéről, de úgy hisszük, nem érdemes egy-két részt kiragadni a történetből, sokkal inkább kell egészben megismerni Márton Áron munkásságát, ezáltal megérteni, hogy miben példakép. Ebben segítségünkre lehet Lázár Csilla, aki szeretné közelebb hozni a püspök ránk hagyott példáját és tanítását. A csíkszentdomokosi Márton Áron múzeum vezetője és csapata, a korszerű múzeum létrehozása mellett történelmi vetélkedőt szervezett középiskolai diákoknak, de ez is kevésnek bizonyult. Ezért az immár hagyományos, augusztus végi Márton Áron konferencia előtt diáktábort szerveznek, ahol nem csak a püspök életével ismerkedhetnek meg a diákok, hanem a szociológusi, történészi szakmával is barátkozhatnak.
Katolikus körökben kicsit az lehet az érzése az embernek, hogy a csapból is Márton Áron és az ő kultusza folyik. De nem csak ennek a kis rétegnek kellene ismernie a püspök életét. Üzenete el kell jusson mindenkihez. Ugyanakkor zajlik a püspök boldoggá avató pere, amelynek szempontjából nagyon fontos, hogy minél nagyobb legyen az egyházi elöljáró kultusza, hogy minél többen ismerjék és imádkozzanak hozzá.
Kristály Bea, Tusványos Press